Hungarikum utca
Az utóbbi években jelentősen megnőtt Budapest iránt a külföldiek érdeklődése. A főváros negyedik legnépszerűbb turisztikai látványosságává vált a Nagycsarnok. 21 évvel ezelőtti felújítása és az azt követő folyamatos szakszerű karbantartás révén az épület egésze olyannyira megőrizte eredetiségét, hogy 2013-ban a CNN Travel Európa legjobb és legszebb piacának választotta.
A 2015-ös évben a -1-es szinten a hal, vad, savanyús boltok mellett kialakításra került a Hungarikum utca. A pincei fejlesztésnek kettős célja volt. Egyrészt a meglévő üzletek forgalmának növelése a piaci látványosságok körének kiterjesztésével, másrészt a minőségi helyi értékek megismertetése a helyben elérhető színvonalas magyar termékek révén.
A pincei közlekedő alkalmas arra, hogy felsorakoztatva bemutassa és népszerűsítse a csarnokban is beszerezhető legkiválóbb magyar élelmiszereket és ajándéktárgyakat. Az ország jó hírnevét erősítheti, ha a turisták valóban a hamisítatlan kiváló minőségű magyar termékekkel találkoznak, és azokat ismerik meg. A kalocsai és a szegedi paprika, a gyulai és a csabai kolbász, a Herz és a Pick szalámi, az akácméz, a tihanyi levendula termékek, a tokaji aszú, a libamáj, a szikvíz, a kalocsai hímzés, a Rubik kocka, a Zsolnay porcelán, a makói hagyma, a Béres csepp, a pálinka és az Unicum jelenik meg a látványos bemutató vitrinekben. Magyarul és angolul is megismerhető mindegyik termék jellemzője, múltja, kultúrtörténeti jelentősége, hagyománya.
A 140 méter hosszú vásárlóutca két végpontjában további érdekességek találhatóak. Ilyen a Szelényi Károly és Szabó István által bemutatott vizuális színvilág, mely egyedülálló módon teszi láthatóvá Goethe színelméletét, illetve Domokos Gábor és Várkonyi Péter találmánya, a Gömböc névre keresztelt öntvény. Az először 2006-ban publikált test korábban a sanghaji világkiállítás egyik szenzációja volt, homogenitásán egy évig dolgoztak. Az egy stabil és egy instabil ponttal rendelkező idom az utóbbi évek egyik legjelentősebb magyar kutatási eredménye. A Nagycsarnok Hungarikum utcájában található a világ első és egyetlen Gömböc-simogatója. A látogatók itt kézbe vehetik, kipróbálhatják a világhírű magyar találmány több példányát is.
A Hungarikum utca végén, a korábban teljesen kihasználatlan lépcsőházi térben a 22 magyar borvidék, és a jellemzően magyar szőlőfajták ismerhetők meg, melyet egy háromdimenziós térkép is segít a magyar bortermő vidékek szemléltetésével. A falon megtekinthetőek az év bortermelői cím győztesei, melyet évente választ meg a Magyar Bor Akadémia.
Megosztás