2021. február 26.
Tippek a gombagyűjtéshez
Napjainkban, amikor az egészséges táplálkozás egyre inkább szerepet játszik életünkben, érdemes néhány szót ejteni a vadon termő gombák gyűjtéséről és azok fogyasztásáról.
Az emberiség ősidők óta fogyasztja ezeket csemegeként, illetve ételeinek ízesítésére, sokan ma is nagyon kedvelik, míg mások számára ismeretlenek, sőt félelmet keltőek lehetnek.
Gombákkal szinte bárhol találkozhatunk, járhatunk az akár erdőn, akár mezőn, megtalálhatjuk őket talajon, vagy akár faanyagon, így a legtöbben a természetben tett kikapcsolódásaik alkalmával találkoznak a gombák színes világával.
Az elmúlt évek tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy egyre többen érdeklődnek a természet, a természetben megtalálható kincseink, ízletes csemegeként számon tartott ételeink, így különösképpen a gombák iránt is, és az az igény, hogy megismerjék őket, illetve minél többet tudjanak meg róluk az emberek, mind faji, mind pedig étkezési érték tekintetében, természetesnek látszik.
A következőkben szeretnénk néhány tippet adni a gombák gyűjtéséhez az érdeklődöknek, kihangsúlyozva a szakellenőri vizsgálat fontosságát.
- Az első és legfontosabb, hogy a gyűjtött gombákat mindig kosárba, esetleg kissebb mennyiséget papírzacskóba, papírdobozba tegyük, így tudnak szellőzni. Sajnos a nylonzacskóban egyrészt nagyon hamar befüllednek, ezáltal nagyon gyorsan romlásnak indulnak, másrészt könnyen összetörhetnek, így felismerhetetlenné válnak.
- Gyűjtés közben óvjuk, védjük a természetet! Vigyázzunk a gombák termőhelyeire, a be nem gyűjtött gombákat ne tapossuk el, a begyűjtést követően célszerű a gomba helyén keletkezett mélyedést befedni avarral, biztosítva azt, hogy a gomba micélumai nem száradnak ki, így a későbbiekben is számíthatunk azon a termőhelyen gombára.
- Érdemes a gombákat még az edőben megtisztítani a rátapadt talajdaraboktól, falevelektől, vigyázva, hogy az esetleges határozóbéllyegei (gallér, bocskor) ne semmisüljenek meg.
- Figyeljünk arra, hogy a nagyon idős, vagy nagyon fiatal példányokat ne szedjük le, valamint a kukacos, rágott, ázott vagy penészes gombákat sem érdemes begyűjteni, mivel ezek étkezésre alkalmatlanok.
- Ismeretlen gombákat néhány példányban, a többitől elkülönítve gyűjtsük!
- Ne felejtsük el, hogy akárcsak az állat- és növényvilágban, a gombák között is vannak védett fajok. Ezek a gombák ritkaságuk miatt kíméletre szorulnak, ezért ne gyűjtsük őket! A Magyarországon jelenleg védett gombafajokok listáját itt tekinthetik meg.
- Vegyük figyelembe, hogy az “Erdőtörvény” (2009. évi XXXVII. tv, és ennek végrehajtási rendelete 153/2009. (XI.13.) FVM) kimondja, hogy csak az egyéni szükségletet meg nem haladó gomba gyűjthető be, amely személyenként és naponta legfeljebb 2 kg lehet!
Nagyon fontos, hogy a gyűjtött gombákat lehetőség szerint még aznap mutassuk be szakellenőrnek! Amíg a vizsgálat nem történik meg, szellős, hűvös helyen tároljuk a begyűjtött gombát, majd lehetőség szerint mihamarabb dolgozzuk azt fel.
Az ellenőrzést vegyük komolyan, és csak a szakellenőr által ellenőrzött gombatételt fogyasszuk el, kizárva így teljes mértékben egy esetleges gombamérgezés lehetőségét.
A Fővárosi Önkormányzat Csarnok és Piac Igazgatósága az alábbi piacokon és vásárcsarnokokban végez a lakosság részére ingyenes gombavizsgálatot és szaktanácsadást.
Abrudán Barbara
Megosztás