2021. február 26.
Kucsmagombák a konyhában
Az előző cikkben bemutatott kucsmagomba fajok igen értékes csemegegombáink, széleskörű felhasználhatósággal.
Ízük kellemes és lágy, vajban, zöldfűszeres vajban párolva, vagy kirántva szokták tálalni, de kiváló ízük akkor érvényesül igazán, ha kalapjukat ízletes töltelékkel megtöltve sütjük meg.
Amennyiben esetleg többet találnánk belőlük, mint amennyit egyszerre el tudunk fogyasztani, érdemes őketmegszárítani, mivel ezek a fajok– akár egészben is – jól száríthatóak, így később is készíthetünk belőlük finom fogásokat.
Az alábbiakban néhány recepttel készültünk a kedves olvasónak, megkönnyítve ezzel a ‘zsákmány’ egyszerű és ízletes elkészítését.
A gombákat folyó vízben mossuk meg, egyébként is magas víztartalma miatt semmiképpen ne áztassuk! A kucsmagombák tönkje a kalappal együtt elkészíthető.
Amit tudni érdemes, hogy akár piacon szerezzük be a gombákat, akár magunk szedjük (szakellenőri vizsgálat javasolt!) a kucsmagombák feltételesen ehetőek,ami azt jelenti, hogy nyersen, vagy nem kellően fogyasztva gyomorpanaszokat okozhatnak, ezért mindig legalább 20 percig süssük-főzzük, mielőtt elfogyasztanánk őket.
Ez azonban senkit ne riasszon vissza a kucsmagombák fogyasztásától, mivel akad köztük olyan faj is, ami a ’20 perc főzés’ ellenére gyógyhatásáról ismert, ez pedig az ízletes kucsmagomba (Morchella esculenta). Az elmúlt évek tudományos kutatásai gyógyhatású anyagokat mutattak ki a gombában, többek között antioxidáns, antibakteriális, fáradtságellenes és gyulladáscsökkentő hatással bír.
Jó étvágyat kívánunk minden kedves olvasónknak!
Abrudán Barbara
gombaszakértő
Forrás:
Magyar Gombász, 39. szám (29. hivatalos szám) 2015. Március – augusztus, Az ízletes kucsmagomba (Morchella esculenta) gyógyhatása, Fődi Attila írása
Lexáné Regéczi Márta – Gombaételek
Megosztás