Jelen, múlt és jövő a piacok életében
Interjú a CSAPI kereskedelmi igazgatóhelyettesével
1. Mennyire erős a piackultúra napjainkban hazánkban?
Pozitív fellendülést tapasztalunk a piacra látogatók körében, aminek nagyon örülünk. Az emberek egyre szélesebb rétege kezd azonosulni a piacok hangulatával, a minőségi áruval. Az idősebb korosztály körében mindig is magas volt a piacon vásárlók száma, ám ez a szám a fiatalok körében nagymértékben lecsökken. Az a helyzet, hogy napjaink rohanó világában a fiatal- és középkorosztály számára egyszerűbb a szupermarketben megvenni mindent egy helyen, gyorsan. Tény, hogy a piacokon több időt vesz igénybe a napi bevásárlás, viszont az árukészlet sokszínűsége, minősége és a kereskedőkkel kialakított személyes, közvetlen kapcsolat többet ér, mint spórolni egy órát a bevásárláson. Erre kezdenek rájönni a fiatalok is, főleg mostanság, amikor minőségi, egészséges termékekhez már nem olyan egyszerű és magától értetődő a hozzájutás.
2. Mi kell ahhoz, hogy egy piacból turistalátványosság váljon? Mi a titka a Nagycsarnoknak?
A turistalátványosság jelzőt nem általánosítanám, nem lehet bármelyik piacból látványosságot kreálni. A Nagycsarnok esetében több tényező is egybeesik, ami nagyban megkönnyíti a dolgunkat. Elsőként kiemelném az elhelyezkedést, hiszen a Vámház körút, a Fővám tér és a Szabadság híd alapból egy nagyon felkapott része Budapestnek a turisták körében. A Nagycsarnok rendkívüli építészeti adottságokkal rendelkezik, hatalmas épülete azonnal magára vonzza a látogatók figyelmét mind kívülről, mind belülről. Nem elhanyagolható az sem, hogy műemlék épület vagyunk, mely szintén egy kitüntetett pozíció a többi piachoz képest. A CNN Travel 2013-ban Európa legszebb piacának választott minket, ami nagyban hozzájárult a mai ismertségünkhöz. Továbbá megemlíteném még, hogy külföldön nagy hagyománya van a piacok turisztikai látványosságának. Ez annak köszönhető, hogy egy piac mindig az adott ország hagyományainak a középpontja, mind gasztronómiailag, mind árukészletben és termékekben. A turisták ezt tudják, így hozzánk jönnek megcsodálni a magyar gasztronómiát, megkóstolni a magyar ízeket. Sokat dolgozunk azonban azon, hogy a sok turista ellenére ne csak a külföldieknek legyen fontos a Nagycsarnok. Igyekszünk megtartani eredeti profilunkat, hogy a magyarok a későbbiekben is szívesen járjanak hozzánk a mindennapi bevásárlások alkalmával.
3. Meg tud nevezni egyetlen piacot vagy üzletközpontot, ami az Ön számára a legkedvesebb? Miért az?
A Nagycsarnok áll legközelebb a szívemhez, de ezen túlmenően a Bosnyák téri Vásárcsarnokot mondanám azért, mert ide fűznek a legkedvesebb piaci emlékeim. Még kiskoromban a nagymamám is ide vitt vásárolni, ami mindig érdekes program volt a számomra. Elvarázsolt a piac nyüzsgő világa, az árusok és a kofák közvetlensége, a piac „személyisége”. Mert egy igazi piacnak sajátos személyisége van, amit csak akkor lehet igazán megismerni, ha időt szánunk rá és rendszeresen látogatjuk. Így mindenkit arra buzdítanék, hogy látogasson el hozzánk vagy mutassa meg gyermekének a piacok világát, hiszen garantáltan legalább akkora nyomot hagy majd benne egy piacon eltöltött szombat délelőtt, mint bennem.
4. Milyen jövőbeli programokra, eseményekre, fejlesztésekre számíthatunk Önöktől?
Minden évben igyekszünk kitalálni új dolgokat, ezzel is fenntartva az emberek figyelmét a piacok iránt. Sokat dolgozunk azon, hogy megtartsuk pozíciónkat és népszerűségünket. Ehhez kapcsolódó programsorozatunk a ’Szeresd a piacodat!’ kampányunk, melyet évről-évre megrendezünk. A kampányban több, mint 3500 piac vesz részt világszerte és fő célja a piacok népszerűsítése a fiatalabb korosztály körében. Idén is 5 piacunk vesz részt a programban: a Nagycsarnok, a Fehérvári úti Vásárcsarnok, a Kórház utcai Vásárcsarnok, a Rákóczi téri Vásárcsarnok, és a Bosnyák téri Vásárcsarnok. Óvodás csoportoknak szoktunk piactúrát tartani, ami nagy népszerűségnek örvend. Szervezünk rajzversenyt is, melynek az idei témája ’Piacok, közel a szívedhez’. Továbbá rendszeresen tartunk közösségi programokat több piacunkon, például idén a Zenélő Budapest keretében koncertsorozat lesz a Nagycsarnokban, a Rákóczi téri Vásárcsarnokban közösségi reggeliknek adtunk helyszínt, valamint szintén ezen a két piacon volt már fotókiállítás is. Ezeken kívül folyamatosan szervezünk koncerteket, gálavacsorákat, vásárokat a piacokon. Minden megkeresésre nyitottak vagyunk, hiszen a fejlődés és az újítások a mai világban elengedhetetlen részei lettek a fennmaradásnak, még a piacok életében is.
Megosztás